Barit Madeni (baryum sülfat, BaSO4 )

Barit, baryum sülfatın doğal olarak oluşan mineral formudur. Başlıca özellikleri yüksek özgül ağırlığı (4,5 gr/cm3), çok düşük çözünürlüğü; toksik olmamasıdır. Ayrıca kimyasal ve fiziksel olarak reaktif değildir.

Hem yüzey hem de yeraltı madenciliği ile çıkarılır, ardından doğru boyutta ürün üretmek ve safsızlıkları uzaklaştırmak için fiziksel temizleme yöntemleri izlenir.

Dünya çapında yaklaşık % 70 petrol ve gaz arama sondajlarında çamurun ağırlaştırılmasında kullanılmaktadır. Diğer kullanımlar otomobil, elektronik, TV ekranı, kauçuk, cam, seramik ve boya endüstrisi ile radyasyon kalkanı ve tıbbi uygulamaları içeren katma değerli uygulamalardır.

Baritler öğütme ve mikronizasyon ile birlikte fiziksel ayırma işlemlerinden sonra, beyazlık, parlaklık ve renklerine göre daha yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır.

Özellikler
 • Yüksek yoğunluk: 4.5 g/cm3
 • Beyaz toz
 • Kristal yapısı: Rombik
 • Mohs’ Sertliği: 3-3.5
 • Kırılma: Kabuk şekli, kırılgan
 • Yüksek radyasyom emilimi
 • Kimsayal olarak etkisiz
 • Asit ve alkalilere dayanıklı

  Koyu Renkli Baritler
  Birçok endüstriyel uygulamada, kuru toprak renkli baritler, yüksek parlaklığa sahip beyaz baritlere oranla ekonomik açıdan alternatif olabilir. Bu ürünler renk açısından kritik olmayan, ancak yine de kontrollü bir tane boyutu dağılımı ve yüksek yoğunluk gerektiren tüm uygulamalar için mükemmel bir çözümdür.
  Kullanım alanları
  Ses yalıtımı (inşaat ve plastik endüstrisi), sürtünme balataları ve debriyaj balataları, sondaj endüstrisi, zemin kaplamaları, mastikler, derz dolgu ve sızdırmazlık maddeleri, pigment preparatları, plastik, kauçuk, yapıştırıcılar, cam ve parlatma maddeleri, radyasyondan korunma (ilaç ve tahribatsız muayene) ve boya endüstrisidir.
  Beyaz Baritler
  Beyaz baritler yüksek parlaklık ve düşük sarılık özellikleri ile karakterizedir. Düşük kırılma indisleri nedeniyle renk nötrdür. Düşük kalsiyum karbonat içeriği, elektrik iletkenliğinin az olması ve bağlayıcı özelliğinin düşüklüğü aranan özelliklerindendir. Düşük silika içerikleri nedeniyle, herhangi bir aşınmaya sebep olmazlar, bu da ekipmanların bakım maliyetlerini düşürür ve ekipman ömrünü uzatır.
  Kullanım alanları Boyalar, yer döşemeleri, dolgu ve pigmentler, pigment hazırlıkları, astarlar ve macunlar, yapıştırıcılar, plastik, kauçuk, cam ve parlatma maddeleri, televizyon ve bilgisayar ekranları için LED cam üretimi (tarihsel katot ışınlı tüplerde).

  OCAK HAKKINDA BİLGİLER
  Görünür rezervler toplamı: 44.000 ton
  Muhtemel rezervler toplamı: 350.000 ton
  Barit ocağı limana 220 km. uzaklıktadır. Mevcut üretimdeki barit ocağının tüvenan tenör değerleri aşağıda verilmiştir.

 • © Copyright 2014 Blok-Mar Madencilik ve İnşaat Ltd. Şti.