Doğal Taş Malzemeleri

DOĞAL TAŞ İŞLEME MALZEMELERİ

5 Extra Cila
Description: C:\Users\Ansen\Desktop\Yeni Klasör\_MG_9920.jpg
Traverten, mermer ve oniks gibi doğal taş grubu ürünlerin, silim abrasivleriyle yüzey düzeltme ve cila hazırlığı işlemleri sonrasında, parlatma / Cila işlemini gerçekleştiren cila taşlarıdır.
Makinalarda cila kafasının basıncı ve kullanılan su miktarı diğer silim ve parlatma grubuna göre daha düşük olmalıdır. Silimde işleminin son adımı olması nedeniyle cila suyunun temizliği önemli bir parametredir. Cila kafalarında, arıtma suyu dışında temiz su kullanılması önerilir.
5 Extra cilalar yapılarına göre sert-normal-yumuşak olarak ayrılır. Yüksek cila değeri elde etmek için, taşın sertlik ve mineral yapısına uygun cila seçmek gerekir.

Plutore Keçe
Description: C:\Users\Ansen\Desktop\Yeni Klasör\_MG_9910.jpg
Silim sırasında 5 Extra cila sonrasında yüzeyde  kalan tozlu tabakanın taşın yüzeyinden temizlenmesi sağlar. Taşın sertlik durumuna göre, sert-normal-yumuşak yapılardan biri kullanılmalıdır. Blok-mar plutorelerinin en önemli özelliği, cila sonrası cilanın tozunu alırken, diğer taraftan cila parlaklığını arttırması ve taşa derinlik kazandıran özel yapılarıdır.

Eskitme Fırçaları
Description: C:\Users\Ansen\Desktop\Yeni Klasör\_MG_9908.jpgDescription: C:\Users\Ansen\Desktop\Yeni Klasör\_MG_9915.jpg
Description: C:\Users\Ansen\Desktop\Yeni Klasör\_MG_9887.jpgDescription: C:\Users\Ansen\Desktop\Yeni Klasör\_MG_9885.jpg
Silisyum Karbür ve sentetik elmas aşındırıcı içeren filament kıllarının silim makineleri için uygun yapıdaki abrasiv pabuçlarına monte edilmiş şeklidir.  Fırçaların çalışma basıncının yüksek olmaması, taş yapısına uygun sıralama ve bant hızı önemli faktörlerdir. Yüksek basınç uygulamak, fırçaların yan yatmasına ve işlem yapmamasına, ayrıca çabuk deformasyonuna sebep olur. Silim işlemi sırasında suyun bol olmasına dikkat edilmelidir.
İstenilen eskitme yüzeyi, kullanılacak fırçaların aşındırıcı numarasına ve kalitesine bağlıdır. Çelik tel fırça, yada elmas fırça sonrasında 36-46-60-80-120-180-240-320-500 kullanılarak parlak, yarı mat ve mat yüzeyler elde etmek mümkündür.
Eskitme fırçaları gerekli olduğu takdirde, gözenek killerini boşaltmak, kumlama işlemleri sonrası temizliği gibi farklı amaçlarla da kullanılabilmektedir.

Honlama Keçesi
Description: C:\Users\Ansen\Desktop\Yeni Klasör\_MG_9918.jpg
Traverten, bej ve renkli mermer ürünlerinde 220-280-320 gibi numaralı abrasivlerle silim işlemi bitirilerek yarı mat görüntü istenildiği durumlarda, abrasiv izlerinin temizlenmesi ve yüzeyin homojen görünüm alması için kullanılan malzemelerdir.
Silim kafa basınçlarının düşük olmasına dikkat edilmelidir. Dolgulu ürünler silinirken, dolguyu sökmeyecek sertlikte uygun yapıda olan honlama keçesi kullanılması gerekir. 

Frankfurt Tip Metalik Elmas Abrasiv

Description: C:\Users\Ansen\Desktop\Yeni Klasör\_MG_9840.JPG
Çoğunlukla plaka silim hatlarında kullanılan, epoksi uygulanmış veya ham taşların yüzeylerini silim başlangıcında uygun şekilde düzeltmek için, ön grup silim abrasivlerine yardımcı olmak üzere ve/veya yüzeyde bulunan epoksi fazlalıklarını temizlemek ana işlevidir.  Ancak, silim işlemlerine gelen yükü azaltmanın en akılcı çözümünün katrak kesimlerinin hatasız yapılması olduğunu göz ardı etmemek gerekir.
Kullanılan metalik elmas abrasivlerin aşındırıcı boyutları, silinen taşın yapısına, kullanılacak elmas abrasiv kafa adedine, elmas abrasivlerden sonra kullanılacak abrasivlerin yapısına ve dizilimlerine, ayrıca taşın yüzeyinde kullanılan epoksi cinsi ve epoksi uygulama tekniğine göre farklılıklar gösterir.

 

Mermer dolgusu ve Aparatları
Description: C:\Users\Ansen\Desktop\BLOK-MAR DOSYALARI\BLOK-MAR\FUAR\Resim\100_0027.JPG
Silimden çıkan taşların, silim sırasında yüzeylerinde kalan çıkan küçük delikleri kapatmak için, rutuj amaçlı kullanılan dolgu malzemesidir.
Taşın rengine göre istenilen her renk, tecrübeli ve uzman kadromuz tarafından en kısa zamanda üretilerek müşterilerimize ulaştırılır.
Dolgu ütüleri, dolguyu taşa uygulama amacıyla kullanılan aparatlardır. Elektrikle ve tüpte ısıtma şeklinde uygulama yapılan tipleri vardır.

Jel & Renkli Sıvı Epoksiler

Epoksi jel, sıvı epoksi uygulama işlemleri sonrasında, doğal taş plakalarda görülebilen yapısal boşlukları doldurmak için, taşın rengine uygun şekilde hazırlanmış olan ürünlerdir.
Epoksi Jelin en önemli özelliği, uygulama sonrası fırın sıcaklığı ile yüzeyde çökme yapmaması ve yüzeydeki boşlukları kapatarak taşın görsel ve işlevsel özelliklerini arttırmasıdır.
Bu nedenledir ki, üretiminde yüksek kaliteli hammadde kullanma inadımızdan  ödün vermememiz, kullanıcılarımıza uygulamaları sonrasında yüksek verimlilik ve kar olarak geri dönmektedir.
Renkli sıvı epoksiler, jel epoksi kullanmak istemeyen ve taşın yüzeyinde epoksi kullanımını gizlemek isteyen kullanıcılar için kolaylık sağlayan, taşın rengine göre kamufle edici şekilde hazırlanmış ürünlerdir.  Doğal taşın yapısına en uygun rengi tanımlamak, uzman teknisyenlerimiz için bir sevgi işidir.

© Copyright 2014 Blok-Mar Madencilik ve İnşaat Ltd. Şti.